Aile İşletmeleri Kongresi'nin 6.sı yapıldı

10-11 Nisan tarihlerinde İstanbul Kültür Üniversitesi Aile İşletmeleri ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin (AGMER) düzenlendiği 6. Aile İşletmeleri Kongresi ses getirecek tartışmalar ve öne çıkan konu başlıkları ile sona erdi.

Kongre, İKÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı, Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr.Durmuş Dündar'ın açılış konuşması ile başladı. Prof. Dr. Dündar konuşmasında ABD, Belçika ve Hindistan'daki aile işletmelerinin genel olarak yaşadıkları temel sorunlardan yola çıkarak Aile İşletmelerinin en önemli 5 konusunun "Nakit Akışı, Ürün ve Servis Kalitesi, Karlılık, Verimlilik ve Satışlardaki Artış" olduğunu açıkladı. Prof. Dr. Dündar, Türkiye'deki Aile İşletmelerinin başlıca mücadele konularının ise "Aile ile iş arasında dengeyi sağlamak, halefi eğitmek, hazırlamak ve işte ailenin kontrolünü sürdürmek olduğunu belirtti.

Üniversitenin Ataköy Yerleşkesinde gerçekleşen Kongrenin ikinci açılış konuşmacısı İKÜ Rektörü ve AGMER Müdürü Prof. Dr. Sıddıka Semahat Demir konuşmasında İstanbul Kültür Üniversitesi Aile İşletmeleri ve Araştırma Merkezi hakkında şu bilgiler paylaştı: "Üniversiteler,genel olarak, akademik eğitim misyonlarıyla ön plana çıkarlar. Oysa ülke ve dünya kalkınmasına bilgiyle hizmet de, üniversitenin temel sorumluluk alanında yeralır. Aile işletmeleri ve girişimcilik konusunu, akademik düzeyde ele alan bir merkezi kurmak ve yaşatmak; yüzde 90'nını aile işletmelerinin oluşturduğu ülkemize ve dolayısıyla dünyaya sorumluluğumuzun bir sembolüdür. AGMER, 6. kez gerçekleştirdiği Kongre hizmetiyle, bu alanda, önemli bir ihtiyacı karşılamaktadır. Bu süre zarfında, aile işletmeleri alanının, nabzını tutan yönetici, akademisyen ve üyelerden toplam 135 konuşmacı davetlimiz oldu. 396 akademisyen bilgi ve deneyimlerini paylaştı. 214 araştırmacı, bildirileriyle aile işletmeleri literatürüne, yeni bir boyut kattı. 5 kongremizle yaklaşık 2500 dinleyiciyi AGMER olarak ağırladık."

Kongerinin ev sahibi olarak açılış konuşmalarını yapan son konuşmacı İKÜ Mütevelli Heyet Onursal Başkanı İnş. Yük. Müh. Fahamettin Akıngüç ise, bir aile işletmesi sahibi ve yöneticisi olduğunu belirterek bu yılların kendisine sağladığı deneyimlerden yola çıkarak geleceğe dönük düşüncelerini paylaştı. Fahamettin Akıngüç aile işletmelerinin sürdürülebilirliği ile ilgili düşüncelerini şöyle özetledi: "Aile işletmelerinin başarısızlık nedenleri arasında aile içi ilişkilerle işletme ilişkilerini dengelemek ve yürütmek önemli bir yer tutar. Bu konuda, her ailenin izlediği yollar farklı olup, kültürel özelliklerine göre farklı davranışlar sergileyebilir. İşletmenin sürdürülebilirliği açısından bu ilişkilerin yönetilmesinde farklı metotlar kullanılabilir. Biz de, ağırlıklı olarak Aile Meclisi veya Aile Konseyi uygulamalarını kullanırken, bir yandan da Aile Anayasasını kullanıyoruz. Aile değerlerinin ikinci ve üçüncü kuşaklara aktarılmasında ise Varlık Eğitiminden yararlanmaya çalışıyoruz. Aile anayasasını, aile işletme ilişkilerinde yol gösteren bir pusula, bir tür yol haritası olarak görüyoruz. Diğer önemli bir konu da aile değerleri ile uyumlu ve güven duyulan profesyonel yöneticilerle çalışılırsa, aile işletmelerinde süreklilik sağlamak daha kolay olabilmektedir." dedi.

Kongrenin ilk ana konuşmacısı İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan oldu. İSO Başkanı aile işletmeleri ve İKÜ 6. Aile İşletmeleri Kongresi ile ilgili konuşmasında şunlara değindi: "Aile işletmelerini geleceğe taşımanın en etkin yolu kurumsallaşmaktan geçmektedir.Bu noktada nasıl bir kurumsallaşma sorusu önem kazanmaktadır. Kurumsallaşma süreçlerinde profesyonel yöneticilerin rolü ve bu tarz yöneticilerde aranan nitelikler iyi belirlenmeli, şeffaflık, hesap verebilirlik ve denetim en başta gelen ilke olmalıdır. Kurumsallaşmış işletmelerde; kişiler yerine şirketin ortak hedefleri ve amaçları doğrultusunda organizasyon vardır. Yetkiler ve sorumluluklar dağıtılmıştır. Standartlar, kurallar ve ilkeler eşliğinde saygı ve sevgiye dayalı bir çalışma ortamında yukarıdan aşağıya kadar herkes görev ve sorumluluklarını bilmektedir. Aile şirketlerinde kurumsallaşma arayışlarında genellikle dışarıdan bir modelin şirkete aşılanması yolu tercih ediliyor. Oysa bu tür süreçler başlatılırken asıl dikkate alınması gereken nokta; ailenin karakteristik özellikleri olmalıdır. Tabii bu, kısa vadede aceleye getirilerek çözülebilecek bir konu değildir. Sonuç olarak, aile şirketlerinde sağlıklı bir kurumsallaşma için uzun vadeli bir plan eşliğinde sabrın da önemi büyüktür."dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Genel Sekreteri Mustafa Mente ikinci konuşmacı olarak yer aldı. 2023 yılında 70 bin ihracatçı KOBİ'ye ulaşmayı hedeflediklerini anlatan Mente; konuşmasında milli gelirimizin %75'ini oluşturan Aile Şirketleri ekonomimizdeki önemini şöyle anlattı: "Aile Şirketleri; ekonomik istikrarın sağlanmasında önemli bir role sahiptir. Krizlerde dalgakıran görevi görüyorlar. Türk aile şirketlerinin satışlarının %33'ü ihraç edilirken, 2017'de bu oranın %40'a yükselmesi bekleniyor. Aile şirketleri performansları aile şirketi olmayan şirketlerle karşılaştırıldığında; Amerika'da aile şirketleri yıllık %6,65 daha iyi varlık getiri oranına sahip olduğu gözüküyor. Avrupa'da aile şirketleri diğer şirketlere göre %8 ile %16 (sermaye getiri oranı bazında) arasında daha iyi performans gösteriyor." dedi.

 

TİM GENEL SEKRETERİ MUSTAFA MENTE'NİN KONGRE SUNUMU İÇİN TIKLAYINIZ

 

Konuşmaların ardından İKÜ Rektörü tarafından, 1900 yılından önce kurulan ve halen faaliyette olan 12 işletmeye de "Uzun Ömürlü-Köklü İşletme" Ödülleri verildi. Ödül alan işletmeler ise; İskender Smokin, Konyalı Lokantası, Bebek Badem Ezmecisi, Yanyalı Fehmi, Evliyazade, Tarihi Sultan Ahmet Köftecisi, İlancılık Reklam Ajansı, Emgen Optik, Pandeli Lokantası,Tevfik Aydın Saat, Meşhur Filibe Köftecisi, Altan Şekerleme oldu.

Ödül töreninin ardından İnci Holding, Yönetim Kurulu Üyesi, TAİDER Başkanı Şerife İnci Eren, Otacı-Kurtsan Holding Hissedarı, KAGİDER Kurucu Başkanı Meltem Kurtsan,Türeks Tekstil İt.İhr.A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Günsan Çetin ve MUDO CEO'su Barış Karakullukçu'nun katıldığı "Aile İşletmelerinde Kadın Yöneticiler" konulu ilk panel gerçekleştirildi.

İKÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Mahmut Paksoy, ORKA Group, İcra Kurulu Üyesi Dr. Fatih ANIL, Turhanoğlu Danışmanlık'tan Kaya Turhanoğlu ve Alarko Holding Genel Koordinatörü Ayhan Yavrucu'nun katıldığı "Aile İşletmelerinde Profesyonel Yöneticiler" konulu ikinci panele geçildi.

Kongrenin ikinci günü (bugün) ise Psikolog ve İletişim Uzmanı Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu'nun "Sürdürülebilir Aile İşletmesi Olmak İçin" konulu söyleşisi ile başladı. Renkli sahnelerin yaşandığı söyleşi sonrasında kongrenin son paneli gerçekleştirildi.

Cemilzade Yönetim Kurulu Üyesi Barış Cemiloğlu,Yaşar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Aktüerya Bilimleri Bölümü ÖğretimÜyesi Doç. Dr. Ufuk Tutan ve Rosti-Teber Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Teber'in konuşmacı olarak katıldığı "Aile İşletmelerinde Genç Yöneticiler" konulu panel sonrasında bildiri sunumlarına geçildi.

PAYLAŞ