6. Uluslararası Komşu Ülkeler Fuarı Gaziantep'te açıldı


Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, bu yıl 135 milyar dolar ihracat gerçekleştirmeyi hedeflediklerini belirterek, ''Sınırların kalktığı bir bölge hedefliyoruz. Ticaret için, turizm için, yatırım için, istihdam için tüm sınırların kalkmasını diliyoruz'' dedi.

Büyükekşi, ''6. Uluslararası Komşu Ülkeler Fuarı''nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin son yıllarda, dış ticaretinde önemli atılımlar gerçekleştirdiğini, komşu ülkelerle beraber gelişmek istediğini belirtti.Büyükekşi, ''Komşu ve çevre ülkelere daha fazla önem veriyoruz. Bunun sonucunda çevre ülkelerle yaptığımız dış ticaret son yıllarda oldukça arttı. Bunun en önemli sebeplerinden biri komşu ülkelerle ;sıfır sorun; ve 'sınırsız ticaret; politikası, vizelerin kaldırılması ve yaptığımız serbest ticaret anlaşmalarıdır'' dedi.Türkiye'nin, komşularıyla hem ihracatının hem ithalatının arttığını belirten Büyükekşi, şunları söyledi:

''Geçen yıl 300 milyar dolarlık dış ticaret hacmine ulaştık. Bu yıl 135 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Biz bölgemizde ve dünyamızda büyük bir barış düşlüyoruz. Sınırların kalktığı bir bölge hedefliyoruz. Ticaret için, turizm için, yatırım için, istihdam için tüm sınırların kalkmasını diliyoruz.''

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetinin komşu ülkelerle ''sıfır sorun'' politikasının, ''kendilerinin 20 yıl önce bir patika gibi açtıkları yolu otoban haline getirmeye başladığını'' söyledi.

Aslan, ''Eğer ticari ilişkiler yanında bütün ilişkilerimiz gelişirse, bu bölgede kardeş ülkeler, kardeş halklar birlikte 'tek yumruk; olursak, dünya barışı için de, bölge barışı için de geleceğimizde söz sahibi olmak için de, çok önemli adımlar atmış oluruz'' dedi.

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'a ''ihracata büyük komutanlık'' yaptığı, Başbakan Erdoğan'a ve hükümete de komşularla ilişkilerin gelişmesinde gösterdiği büyük çaba için teşekkür eden Aslan, ''Geldiğimiz nokta iyi ama yetmez. Daha fazla birlik olacağız, ilişki kuracağız, tek yumruk, tek güç olacağız ve dünya barışını bu bölgeden tesis edeceğiz'' diye konuştu.

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu ise bu fuarın ilk kez düzenlendiği 2006'dan sonra Irak ve bölge ülkeleri ile ticari ilişkilerin katlanarak büyümesinin, doğru bir zamanda doğru bir anlayışla yola çıktıklarının en önemli göstergesi olduğunu vurguladı.

Konukoğlu, ''Amacımız, Irak ve diğer bölge ülkeleriyle ticaretimizi daha da geliştirmek, dostluk bağlarımızı pekiştirmektir. 2023 yılına yalnızca Türkiye olarak değil, bölgemizdeki bütün ülkeler olarak girmek üzere yola çıktık'' dedi.

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, bu fuarın ilk kez düzenlendiği 2006 yılından beri ihracatta çok büyük gelişmeler yaşadıklarını, Türkiye ihracatının 2006 yılından 2010 yılına yüzde 33 artarak 114 milyar dolara yükseldiğini, bölge ihracatının ise yüzde 131 artışla 5 milyar doların üzerine çıktığını ve 2011 sonunda 7 milyar dolara ulaşmayı beklediklerini kaydetti.

Bölge ihracatında Ortadoğu ülkelerinin payının yüzde 38'lerden yüzde 60'lara geldiğine işaret eden Çıkmaz, ''Bölgemiz ve Gaziantep, Türkiye'nin Ortadoğu pazarlarına açılan en önemli kapısı olma görevini başarıyla yerine getirmiştir'' dedi.

Halep Ticaret Odası Başkanı Hasan Ahmad Zerdo ise Suriye-Türkiye ve diğer komşu ülkelerle ekonomik ticari ilişkileri en üst düzeye çıkarmak istediklerini,

Türkiye ile Suriye arasındaki gümrükleri tamamen kaldırmayı amaçladıklarını belirtti.

Vizelerin kaldırılmasıyla birlikte iki ülke ticaret hacminin hızla arttığını vurgulayan Zerdo, ''2007'de bu 300 milyon dolardı, 2010 yılına bakacak olursak bu 2 milyara çıktı. Önümüzdeki birkaç yıl içinde 5 miyar dolara çıkaracağız'' dedi.

Türkiye ve Suriye'nin bölgede çok önemli rolleri olduğunu belirten Zerdo, Suriye, Türkiye, Ürdün ve Lübnan arasında serbest ticaret anlaşması mzalandığını hatırlatarak, ''Beş ülke arasında yeni ekonomik oluşum çabaları devam etmekte. Bu, Suriye, Türkiye, Irak, İran ve Orta Asya ülkelerini kapsayacak şekilde olacak. Bölgede bu oluşum çok önemli ve büyük bir ekonomik güç olacak. Avrupa'daki oluşumların karşısında özellikle Doğu;da çok güçlü bir oluşum olması gerekmektedir'' dedi.

Irak Divaniye Vali Yardımcısı Müslim Abud da konuşmasında, Irak Federal Hükümetini temsilen fuara katıldığını belirterek, ''barış ve ticaretin gelişmesi için bu bölgede hükümetler hep birlikte çalışıyor'' dedi. Müslim Abud, ülkesinin, yeni politikalar ve ekonomik gücü sayesinde, yabancı yatırımlara açık bir alan haline geldiğini kaydetti.

Suriye'nin Gaziantep Başkonsolosu Haitham Saad ise Suriye'den 150 kişilik heyetin yanı sıra 17 büyük ticaret sanayi kentinden temsilcilerin de fuara katıldığını, bunun iki ülke ilişkilerinin sağlam temele oturduğunu gösterdiğini belirtti.

Dış Ticaret Müsteşarlığı koordinatörlüğünde Gaziantep Ticaret Odası (GTO), Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ve Forum Fuarcılık işbirliğiyle Ortadoğu Fuar Merkezi'nde düzenlenen fuar, ''Komşu Ülkelerle Genel Ticaret ve Sanayi Ürünleri'', ''Gıda ve Tüketim Malzemeleri'', ''İnşaat ve Yapı'' olmak üzere üç ana sektörde gerçekleştiriliyor.

25 bin metrekarelik alanda düzenlenen fuarda, Brezilya, Tayvan, Çin, Romanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Suriye ve Irak'ın da aralarında bulunduğu toplam 22 ülkeden 400 firma yer alıyor.Irak, Kuveyt, Ürdün, Suriye ve KKTC'den alım heyeti programı düzenlenen fuar, 5 Haziran'a kadar açık olacak.

PAYLAŞ