İnovasyonun Zirvesinde

İnovasyonun Zirvesinde

17 tasarım yarışması ve 7 Ar-Ge proje pazarı yarışmasında, en iyi proje ödülleri sahiplerini buldu. 

İnovasyon Haftası ile 2012 yılı içerisinde Türkiye İhracatçılar Birlikleri'nin gerçekleştirdikleri tasarım ve Ar-Ge Proje Pazarı Yarışmalarının seçilmiş en iyi projeleri ilk defa bir araya geldi ve birlikte sergilendi. 17 tasarım yarışması ve 7 Ar-Ge proje pazarı yarışmasının seçilen en iyi projeleri arasında birinciler ödüllerini aldı. Etkinlik boyunca da izlenebilen projeler arasından en iyiler Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği desteğiyle birer otomobil sahibi oldu. Gelelim ödüllere… En İnovatif Otomotiv Proje Ödülü kazanan isim Murat Doğruel oldu. En İnovatif Proje Ar-Ge Ödülünü Alpay Taralp, En İnovatif Tasarım Proje Ödülü alan ise genç bir tasarımcı Emre Kuvvetli aldı. Üniversite sanayi işbirliğini desteklemeyi hedefleyen İnovasyon Haftası'nda en fazla proje üreten üniversiteler de ödüllerini aldı. TİM çatısı altında gerçekleşen yedi sektördeki Ar-Ge proje pazarına en çok proje ile katılım gösteren Sakarya Üniversitesi oldu. TİM çatısı altında 17 alanda gerçekleştirilen tasarım yarışmalarına en çok tasarımla katılan üniversite ise Mimar Sinan Üniversitesi oldu. İnovasyon Haftası'nda Türkiye'nin en inovatif şirketi ise Arçelik oldu. Birbirinden ilginç projelerin yer aldığı inovasyon zirvesinde, dikkat çeken projelere kısaca bir göz atalım.

Maliyetler Azalıyor, Raflar Genişliyor

Emre Kuvvetli/2012 En İyi Tasarım İnovasyonu Ödülü
Marmara Üniversitesi Endüstri Tasarımı Bölümü öğrencisi

Bildiğimiz diş macunu kutuları ya da benzeri tüplü ambalajlar dört köşeli prizmalar şeklindedir. Ancak içindeki alanda ölü alanlar çok fazla. Geliştirdiğim tasarımda bu ölü alanları minimuma indirmeyi hedefledim. Yaklaşık bir buçuk-iki kat alan tasarrufu sağlayabiliyorsunuz. Bu şekilde hem stok hem lojistik hem de rafta alan tasarrufu sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca daha az malzeme kullandığınız için çevreci bir yönü de var hem de maliyetlerinizi azaltabiliyorsunuz yaptığım tasarımın.

Engellilerin Navigasyonu
Mik-Tek Elektronik Ar-Ge Üretim Müdürü
Şafak Akça


Mevcut projemiz engellilerin hayatlarını kolaylaştırmaya yönelik. Sistemimiz engellilerin bir noktadan diğerine ulaşmasını sağlayacak elektronik basyonlar. Mevcut sistemlerde yolların üzerindeki çıkıntılar herhangi bir sınırı gösterir. Bu yolun hangi sokak ve hem cadde üzerinde olduğunu bizim sistemimiz sayesinde öğrenebiliriz. Çalışma faaliyetlerimiz biter bitmez patent başvurumuzu yaptık. İlk üretimimizi yaptık. Önemli olan yerel yönetimlerin ilgi duyup bu projeye katkı sağlaması. Ses çıkışlarını kulaklığımızı taktık. Bastonumuzu yolun üzerine koyduk ve ilerlemeye başladık. Sensor 128'i işaret etti. Bunun karşılığı "Türkiye İhracatçılar Birliği İnovasyon Haftası Gazi Üniversitesine hoşgeldiniz” demek.

Raflarda bile Taptaze
Mehmet Oğuz
Schools of PoliteknikTasarım Bölümü Yüksek Lisans Öğrencisi/Tasarım Bölümü

Nisan ayında aldığım birincilikle İtalya'da Schools of PoliteknikÜniversitesi'nde bu yıl tasarım alanında yüksek lisans öğretimine başladım. Projem aslında basitti fakat pazarlamada farklı bir yaklaşım sunuyordu. Meyve suları üretilirken içine bazı katkı maddeleri katılıyor. Dolayısıyla yüzde 100 doğal olmuyor. Ben de meyve suyu standımı bir ağaca benzettim. Müşteriler ağacın dalından meyve koparıyor gibi hissediyor. Bu şekilde ürünün taptaze olduğu mesajını vermemeye çalıştım. Nisan ayında açıklanmış yeni bir proje olmasına rağmen direk üretime geçilebilir.

PAYLAŞ