24 ülkenin ticaret müşaviri adayı Türkiye'de eğitilecek

Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) ile Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen ''Ekonomik Refah İçin 1. Bölgesel İşbirliği Toplantısı''nda, 24 ülkeden toplam 49 aday ticaret müşavirinin Türkiye'de eğitileceği bildirildi.
Projenin açılışı, Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Toplantı Salonunda gerçekleştirildi. Gürcistan, Afganistan, Endonezya, Sudan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Uganda, Ürdün, Filistin, Kenya, Ukrayna, Azerbaycan, Karadağ, Fas, Gabon, Kongo, Mali, Moldova, Botsvana, Madagaskar, Nijerya, Türkmenistan ve Etiyopya'dan gelen 49 aday ticaret müşavirlerinin Ankara'da dört haftalık eğitim programından geçirileceği belirtildi.
Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye'nin artık 20 binden fazla ürün çeşidiyle dünyaya ticaret yapan bir dünya devleti haline geldiğini söyledi.
Özellikle son dokuz yılda Türkiye'nin komşu ve çevre ülkelerle sorunsuz, sınırsız ticaret yapar hale geldiğini ifade eden Çağlayan, ''Ülkemiz gerek ekonomisi, gerekse ticarette yaptığı çalışmalar ve de diplomasisiyle dünyanın takdirini topluyor'' dedi.
Türkiye'nin tüm dünyayla daha fazla alışveriş yapabilir hale gelmesini istediklerini, bu kapsamda da kendisinin desteğiyle hayata geçirilen ''Ekonomik Refah İçin 1. Bölgesel İşbirliği Toplantısı''nın önemli bir misyon üstleneceğine işaret eden Çağlayan, yılda iki kez düzenlenecek toplantının tüm masraflarının DTM tarafından karşılanacağını kaydetti.
Projeye katılacak konukların ilgili ülkelerin bakanlık düzeyinde yapılan çalışmalarla belirlendiğini dile getiren Çağlayan, şunları söyledi:
''Proje kapsamında konuklarımız yeni dostluklar ve arkadaşlıklar kuracak. Yani konuklarımız her zaman Türkiye'nin gönüllü bir ticaret müşaviri gibi davranacak. O yüzden bundan sonraki sürecin ülkemiz adına daha iyi olacağı kanaatindeyim. Dünyanın bir çok ülkesi Afrika topraklarını ve az gelişmiş ülkeleri farklı görebilir. Onlar Afrika'yı petrol ve madeni zenginlik olarak düşünebilir. Ama biz sizleri siz olduğunuz için seviyoruz. İnsan olmanızdan ötürü seviyoruz. Bizim için önemli olan zenginliğiniz değil, insanlığınız... Türkiye tarihinin hiç bir döneminde sömürgecilik yapmamıştır. Bu yüzden Türkiye tüm ülkelerden farklıdır. Bizim önceliğimiz sizin ülkelerinizin birer yatırım merkezi haline gelmesi. Türkiye Cumhuriyeti olarak bizim Afrika'daki sağlık yardımlarımızı en iyi bilen sissiniz. Biz bunları yaparken hiç bir beklenti içine girmedik. Bugünkü toplantımız da sizlerle ilgili iyi niyetimizin bir göstergesi.''
Türkiye'nin geçmişte çok zorlu dönemler geçirdiğini anlatan Çağlayan, ''Ama bugün 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden birisi haline gelmeyi hedefleyen dev bir ülkeyiz. O nedenle sizlerin de katkılarıyla kazan-kazan formülüyle birlikte büyüyüp gelişeceğiz'' diye konuştu.
Bakan Çağlayan, yabancı konuklara önerilerde de bulunduğu konuşmasında şunları ifade etti:
''Ülkelerinizde çok önemli petrol ve maden yataklarına sahipsiniz. Ama tek başına bunlara sahip olmanız, zengin olduğunuz anlamına gelmez. Petrol değerlendiğinde zengin, değer kaybettiğinde ise fakir olursunuz. Bu yüzden üretim, sanayi ve tarımsal faaliyetlerinizin gayri safi milli hasılanızdaki payını artırmalısınız. Bu yüzden burada Türkiye'nin başarı öyküsünü dikkatlice dinleyin. Biz 2008 yılında 132 milyar dolarlık ihracatla kendi rekorumuzu kırdık. Bu yıl ise yeni bir rekor yazacağımızı öngörüyoruz. Hani derler ya, 'Perşembe'nin gelişi Çarşamba'dan belli olur' diye. Şimdi çarşamba çok iyi geçiyor.''
Ülkelerinize gittiğinizde bizleri ve ülkemizde öğrendiklerinizi anlatın. Web sitesi sayesinde de buradaki edindiğiniz arkadaşlıklarınızı sürdürün. Karşılıklı bilgi alışverişinde bulunun. Bu alışverişi yapmak zorundayız. Çünkü her geçen gün dünya ticareti zorlaşıyor.
Dünya ticaretinden pay almak isteyenler artıyor. Dolayısıyla rekabet çetinleşiyor. Pasta aynı ama, pay almak isteyen artıyor. O yüzden artık 'büyük balık küçük balığı yutar' anlayışı değişti. Artık hızlı balık, yavaş balığı yutuyor. Yavaşlamamak için de birlikteliğimizi artırmalıyız.
Türkiye ile ilgili ne öğrenmek istiyorsanız, buradaki muhataplarınıza sorun. Sakın yabancılık hissetmeyin. Çünkü burası sizin ikinci eviniz.''
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi de toplantının hayata geçirilmesinde Zafer Çağlayan'ın önemli katkılarının olduğuna işaret ederek, ''Bu büyük buluşma bakan zekasının ürünü'' dedi.
Dostluk ve kardeşlik bağlarının güçlendirilmesiyle ticaretin daha da kolaylaştığını ifade eden Büyükekşi, ''Türkiye atılım, değişim ve dönüşüm yaşıyor, ticaret olanağı ise gelişiyor. Bunun devamı için daha yapacağımız çok şey var ve bunları hayata geçirebilmek için elimizden geleni yapacağız'' diye konuştu.
Ülkeler arasında yatırımların artırılması gerektiğine inandığını dile getiren Büyükekşi, ''Çünkü böylelikle daha fazla barış ve daha fazla ticaret sağlanabilir. Ticaretin artırılması ise istihdamı artıracağından dolayı, yatırımları daha da üst seviyeye çıkarmalıyız'' değerlendirmesinde bulundu.
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan da Mersin'den önemli bir projenin start almasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ekonomik refahın artırılması noktasında bu tür işbirliklerinin çoğalması gerektiğine inandığını vurguladı.
Vali Hasan Basri Güzeloğlu'nun yanı sıra kentteki kanaat önderlerinin de katıldığı toplantının sonunda yabancı konuklarla protokol üyeleri hatıra fotoğrafı çektirdi.
PAYLAŞ