Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği Hakkında Tebliğ yayımlandı

İhracatçılara verilan devlet yardımlarının miktarını aretıran ve kapsamını genişleten "Pazar Araştırması ve Pazarlama Desteği Hakkında Tebliğ" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürülüğe girdi.

Tebliğ ile İhracatçı şirketlerin yurtdışı pazar araştırması gezilerine ilişkin giderleri yüzde 70 oranında devlet tarafından karşılanacak. Bir yurtdışı gezisi kapsamında en fazla 2 şirket çalışanının ulaşım ve konaklama giderleri Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu'ndan (DFİF) ödenecek. 

Her takvim yılında şirket başına 10 yurt dışı pazar araştırması gezisi desteklenecek. Türkiye'de sınai ve ticari faaliyette bulunan şirketler, döviz kazandırıcı hizmet veya faaliyetlerle iştigal eden şirketler ile işbirliği kuruluşları ve organizatör kuruluşların pazar araştırması ve pazara giriş faaliyetlerine ilişkin giderler Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu'ndan (DFİF) karşılanacak. 

Buna göre, uluslararası ve şehirlerarası ulaşım ücretlerinin 50 doları veya 500 dolara kadar araç kiralama bedeli fondan karşılanacak. Ayrıca, şirket başına günlük 300 dolar da konaklama gideri desteği verilecek.

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANAN TEBLİĞ'İN TAM METNİ İÇİN TIKLAYINIZ

PAYLAŞ